FP1008R6-R220-R
Eaton Electronics
704-FP1008R6-R220-R
FP1008R6-R220-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 220nH 58A Flat-Pac FP1008
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
High Frequency Power Choke
10.8 mm x 8 mm x 8 mm
Shielded
220 nH
10 %
74 A
180 uOhms
58 A
- 40 C
+ 125 C
Standard
10.8 mm
8 mm
8 mm
Ferrite
FP1008R6
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: High Frequency
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz